Dobry zakwas to podstawa przepysznego, dobrze wyrośniętego domowego chleba. Jego wykonanie jest banalnie proste, wystarczy odmierzyć składniki, wymieszać przykryć i zostawić w ciepłym miejscu. Prawda, że to nic trudnego ? A już po kilku dniach możemy cieszyć się własnoręcznie zrobionym, przepysznym chlebem z chrupiącą skórką 🙂 Zapraszam !
Składniki na dzień 1:
- 1/3 szklanki mąki żytniej (ja używam typ 720 lub 2000)
- 1/3 szklanki + 2 łyżki ciepłej, przegotowanej wody
Dodatkowo (na każdy następny dzień):
- 1/3 szklanki mąki żytniej
- 1/3 szklanki ciepłej, przegotowanej wody
Sprzęt:
- wyparzony, litrowy słoik
- plastikowa lub drewniana łyżka
- ręcznik papierowy i gumka recepturka do przykrycia
Dzień 1
Składniki umieścić w słoiku i dokładnie wymieszać. Przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe miejsce np. na kaloryfer. Po 12 godzinach dokładnie wymieszać. Ponownie przykryć i odstawić w ciepłe miejsce.
Dzień 2 (o tej samej porze, o której zaczęto robić zakwas, 12 godzin po wymieszaniu) Dokarmianie
Po 1/3 szklanki wody oraz mąki wymieszać i przelać do zakwasu. Dokładnie zamieszać, przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach dokładnie wymieszać. Ponownie przykryć i odstawić w ciepłe miejsce.
Dzień 3 (o tej samej porze, o której zaczęto robić zakwas, 12 godzin po ostatnim wymieszaniu) Dokarmianie
Po 1/3 szklanki wody oraz mąki wymieszać i przelać do zakwasu. Dokładnie zamieszać, przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach dokładnie wymieszać. Ponownie przykryć i odstawić w ciepłe miejsce.
Dzień 4 (o tej samej porze, o której zaczęto robić zakwas, 12 godzin po ostatnim wymieszaniu) Dokarmianie
Po 1/3 szklanki wody oraz mąki wymieszać i przelać do zakwasu. Dokładnie zamieszać, przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 godziny.
Po tym czasie zakwas jest gotowy do użycia. Zakwas zamieszać i odmierzyć potrzebną część.
Co zrobić z pozostałym zakwasem?
1.Jeżeli w ciągu następnych 24 godzin będziecie robić chleb, z resztą zakwasu należy postępować jak poprzednio przy dokarmianiu- przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe miejsce; 2- 3 godziny przed użyciem dokarmić.
2. W przeciwnym razie zakwas przykryć nakrętką od słoika (ale nie zakręcać!) i umieścić w lodówce, dokarmiać raz w tygodniu- wyjąć z lodówki i zostawić, aby ogrzał się do temperatury pokojowej, dodać po 2 łyżki wody oraz mąki i przelać do zakwasu. Dokładnie zamieszać, przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 godziny. Po tym czasie przykryć nakrętką od słoika (ale nie zakręcać!) i umieścić w lodówce. Zakwas przechowywać można dopóki nie spleśnieje- wtedy należy go wyrzucić.
Jeżeli chcecie go użyć wystarczy wyjąć go z lodówki i zostawić, aby ogrzał się do temperatury pokojowej, dodać po 2 łyżki wody oraz mąki i przelać do zakwasu. Dokładnie zamieszać, przykryć ręcznikiem papierowym i odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 godziny. Zakwas jest aktywny 🙂
Rady
- Zapach- jest on bardzo specyficzny. Na początku myślałam, że zakwas jest zepsuty, ale to po prostu jego urok 🙂
- Zakwas jest bardzo nieprzewidywalny, czasem szalenie rośnie (jeżeli chce 'uciec’ ze słoika należy go zamieszać), czasem tylko delikatnie rusza w górę o czym świadczą malutkie bąbelki na ściankach. Jeżeli bąbelki są obecne nie ma się czym martwić.
- Jeżeli zakwasu nie będziecie używać w ciągu 24 godzin, najlepiej schować go do lodówki (opisane w przepisie Co zrobić z pozostałym zakwasem? pkt 2)
- Spleśniały zakwas należy wyrzucić.
- Im starszy zakwas, tym mocniejszy (i lepszy).
- Do wypieków należy używać zakwasu aktywnego, czyli 2-3 godziny po dokarmieniu.
Powodzenia ! 🙂
Zakwas, dzień 4 (po dokarmieniu i zamieszaniu)
7 komentarzy
jeszcze nigdy mi nie wyszedł zakwas… może wypróbuję Twój przepis? 🙂
Polecam gorąco 😀 Przez kilka lat się zbierałam do niego (odkąd 2 razy sama kiedyś piekłam chleb) i żałuję że tak późno 🙂 Nic tak nie cieszy jak własny, zrobiony od podstaw na zakwasie, chrupiący cieplutki chlebek i walka z domownikami o piętkę 😀
[…] 3 łyżki aktywnego zakwasu* […]
[…] po tym czasie będzie gotowy do użycia (aktywny). Jeżeli jeszcze nie macie zakwasu zapraszam tutaj po przepis […]
[…] po tym czasie będzie gotowy do użycia (aktywny). Jeżeli jeszcze nie macie zakwasu zapraszam tutaj po […]
[…] po tym czasie będzie gotowy do użycia (aktywny). Jeżeli jeszcze nie macie zakwasu zapraszam tutaj po […]
[…] 5 dni, woda i mąka (najlepiej pełnoziarnista żytnia). Im starszy zakwas tym mocniejszy i lepszy. Tutaj znajdziecie mój przepis i w prosty sposób będziecie mogli przygotować swój pierwszy w 100% własnej roboty […]