Wyborny chleb pszenny na zakwasie ! Gości w naszym domu bardzo często. Ma wspaniale chrupiącą skórkę, która otula przepyszny, delikatny w smaku, wilgotny miąższ. Chleb dobrze znosi przechowywanie i świetnie się kroi. Jest bardzo sprężysty i nie rozpada się. Łatwy w przygotowaniu, więc świetnie sprawdzi się jako chlebowy debiut 🙂 Zapraszam !
Chleb rośnie na zakwasie. Przed przystąpieniem do przygotowywania chleba należy dokarmić go i zostawić na 4- 12 godzin, aby się 'przerobił’- po tym czasie będzie gotowy do użycia (aktywny). Jeżeli jeszcze nie macie zakwasu zapraszam tutaj po przepis 🙂
Składniki:
- 120 g aktywnego zakwasu żytniego
- 370 ml wody
- 500 g mąki pszennej chlebowej
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżeczka soli
Zakwas, wodę, miód i olej dokładnie wymieszać. Stopniowo dodawać mąkę z solą i dokładnie mieszać. Gdy ciasto będzie mocno gęste przełożyć je na stolnicę i wyrabiać ręcznie przez minimum 3 minuty lub w misie miksera z końcówką do ciasta drożdżowego. Po tym czasie ciasto na chleb włożyć do miski oprószonej mąką. Całość przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce do napuszenia (łącznie 3 h).
Po 1,5 godzinie ciasto lekko wyrobić naciągając i składając z 4 stron. Ponownie przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (powinno podwoić swoją objętość- ponownie ok 1,5 h).
Foremkę o wymiarach 28x 8 cm wysmarować masłem (lub margaryną do pieczenia) i oprószyć bułką tartą (lub mąką/ kaszą manną) albo wyłożyć papierem do pieczenia.
Ciasto przełożyć do foremki. Przykryć folią spożywczą i zostawić*, aż ciasto wyrośnie na wysokość foremki.**
Piec w piekarniku nagrzanym do 200 ºC przez 40 minut, następnie zmniejszyć do 180 ºC i piec jeszcze ok 15 minut.
Jeszcze gorący chleb ostrożnie wyjąć z foremki (można popukać w dno chleba- odpowiednio wypieczony powinien wydawać głuchy odgłos) i przełożyć na kratkę do przestygnięcia.
Smacznego !
*w ciepłym miejscu 2-3 godziny, w temperaturze pokojowej ok 4 godziny
** ciasto powinno podwoić swoją objętość, jednak nie powinno przerosnąć- urosnąć zbyt mocno, ponieważ zapadnie się w trakcie pieczenia.
4 komentarze
Dzień dobry,
W składnikach jest podana 1 łyżka oleju. W przygotowaniu ciasta na chleb już ten składnik jest pominięty, nie ma zdania które by mówiło o tym kiedy dodać olej.
Dzień dobry!
Rzeczywiście olej gdzieś się zapodział, ale już wszystko poprawiłam.
Pozdrawiam 🙂
A jaki typ maki pszennej? 1050, 650?
Lepiej nada się 650 🙂