Puszysty, delikatny i znakomity w smaku. Zdecydowanie bardziej smakują mi serniki lekkie od tradycyjnych, ciężkich, mazistych. Ten jest po prostu doskonały. Ma piankową konsystencję i rozpływa się w ustach ! Pyszota 🙂 Jego przygotowanie zajmuje trochę czasu i misek, ale zdecydowanie warto. Wracam do niego bardzo często. Idealnie równy, zarumieniony i ten wyjątkowy smak ! Wypełniony dużą ilością rodzynek i domowej skórki pomarańczowej (tutaj przepis). Zapraszam 🙂
Forma: sernik można przygotować w tortownicy o średnicy 23 cm z połowy składników.
Składniki:
- 1 kg twarogu zmielonego na sernik
- 8 jajka
- 1 i 1/2 szklanki cukru
- 1 szklanka śmietany kremówki
- 2 budynie waniliowe (sam proszek)
- 2 łyżki mąki
- 100 g roztopionego masła lub margaryny do pieczenia
- szczypta soli
- 5 łyżek kandyzowanej skórki z pomarańczy
- 180 g rodzynek
Tradycyjną, prostokątną blachę o wymiarach 32x 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia. W piekarniku na najniższej półce umieścić duże żaroodporne naczynie i wypełnić je wrzącą wodą* (kąpiel wodna, opisana pod przepisem).
W dużej misce umieścić białka ze szczyptą soli i ubić na sztywną pianę. Następnie stopniowo, w dwóch partiach dodać 4 łyżki cukru, cały czas miksując.
W następnej misce umieścić schłodzoną śmietankę i ubić na sztywno.
W osobnym naczyniu umieścić żółtka wraz z pozostałym cukrem i ubić na jasną, puszystą masę. Dodać budyń, mąkę, twaróg oraz roztopione masło i dokładnie zmiksować.
Do masy z żółtek dodać ubitą śmietanę, a następnie ubite białka i bardzo delikatnie wymieszać (tylko do połączenia składników). Pod koniec wmieszać rodzynki i skórkę (delikatnie, aby podczas pieczenia nie opadły na dno). Masę przełożyć do przygotowanej formy.
Blachę umieścić w naczyniu z wrzącą wodą lub nad nim (w zależności który sposób wybraliśmy). Piec w piekarniku nagrzanym do 170°C ok 70- 75 minut. (aż wierzch będzie zarumieniony i sprężysty)
Sernik zostawić do przestudzenia w piekarniku na ok 30 minut. Następnie przełożyć na blat do całkowitego wystudzenia.
Podawać z cukrem pudrem lub lukrem, zaraz po wystudzeniu.
Smacznego !
Sernik należy przechowywać w lodówce (po schłodzeniu jest minimalnie mniej puszysty, a bardziej zbity).
*Kąpiel wodna
Jeżeli posiadacie blachę lub naczynie żaroodporne większe niż forma, w której będziecie piec sernik (np blacha z wyposażenia piekarnika) należy wypełnić ją wrzącą wodą, a następnie położyć na niej formę z ciastem (woda powinna sięgać do minimum 1/3, a najlepiej do 1/2 wysokości formy z sernikiem). Dzięki temu ciasto będzie miało wyjątkową teksturę. W tym przypadku formę z ciastem warto zabezpieczyć folią aluminiową, aby woda nie dostała się do środka.
Jeżeli jednak nie dysponujecie tak dużym naczyniem połóżcie na dnie piekarnika naczynie z wrzącą wodą, a na wyższej półce sernik- parująca w trakcie pieczenia woda pomoże uzyskać podobny efekt, jednak rezultat nie będzie on taki sam.
2 komentarze
Choć wolę te tradycyjne, ciężkie serniki, to z chęcią spróbowałabym i tego 🙂
Polecam 🙂