Jest to kombinacja mini tarty z rabarbarem. Ciastka są idealne. Pyszne nadzienie z domowego budyniu wspaniale pasuje do dżemu z rabarbaru i kruszonki, która idealnie zwieńcza deser. Ciastka są dwa razy mniejsze od tradycyjnych, dlatego można zrobić z nich 12 'normalnych’ babeczek. Zapraszam 😀
Składniki na 24 małe babeczki:
- 200 g mąki
- 50 g cukru pudru
- 100 g masła/ margaryny
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka kwaśnej śmietany
Mąkę wymieszać z cukrem, dodać posiekane masło, żółtka oraz śmietanę i szybko zagnieść ciasto. Zawinąć je w folię spożywczą i włożyć na 1 h do lodówki.
Dodatkowo:
- 1 i 1/4 szklanki mleka 3,2 %
- 3 żółtka
- 1/3 szklanki cukru (można zwiększyć wedle upodobań)
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 szklankę mleka umieścić w garnuszku i zagotować.
Żółtka ubić z cukrem na jasną i puszystą masę. Pod koniec ubijania dodać mąkę. Powoli wlać pozostałe mleko (1/4 szklanki), cały czas miksując.
Gdy mleko w garnuszku się zagotuje, wlać do niego mieszankę z żółtkami i gotując, ciągle mieszać, aż masa zgęstnieje (budyń powinien się zagotować). Odstawić do wystudzenia.
Nadzienie:
- 170 g rabarbaru, drobno pokrojonego
- 1/2 szklanki wody
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Rabarbar, wodę i cukier umieścić w garnuszku i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować jeszcze chwilę, aż rabarbar zrobi się miękki. Połowę płynu przelać do kubeczka i rozprowadzić w nim mąkę. Mieszaninę przelać do garnuszka i gotując, ciągle mieszać, aż masa zgęstnieje (nadzienie powininno się zagotować). Odstawić do wystudzenia.
Kruszonka:
- 75 g masła, schłodzonego
- 75 g cukru
- 105 g mąki krupczatki
Składniki na kruszonkę rozetrzeć w palcach. Odłożyć.
Foremki posmarować masłem i oprószyć mąką. Ciasto rozwałkować na grubość ok 4 mm i za pomocą słoika lub szklanki wyciąć 24 okrągłe placuszki, następnie umieścić je w formie na babeczki i docisnąć. Do każdej babeczki włożyć łyżkę kremu oraz nadzienia, a wierzch posypać kruszonką (można ją lekko docisnąć).
Piec 45-50 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Wystudzić w foremce.
Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.
Smacznego 🙂
Comment
[…] wariacja babeczek, które wcześniej robiłam z rabarbarem (tutaj przepis). Tym razem, wzorem Kasi Rakoczy, creme patissiere wzbogaciłam o malinowe puree z […]