Narobiliście mi smaka na jagodzianki! Od razu je zrobiłam 🙂 Prezentuję tu Wam dwa przepisy na nadzienia, pierwsze tradycyjne- wymieszać i gotowe. Jeżeli macie 5 minut więcej, zachęcam do wypróbowania nadzienia nr 2. Jest idealne dla osób które nie lubią, gdy nadzienie wypływa podczas pieczenia.
Zapraszam!
Składniki
- 500 g mąki
- 250 ml mleka (1 szklanka)
- 2/3 szklanki cukru
- 1 jajko
- 25 g drożdży
- 65 g masła
Drożdże, mleko, cukier i 100 g mąki umieścić w garnuszku lub misce, wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 10- 15 minut.
Do wyrośniętego rozczynu dodajemy pozostałą mąkę, jajka oraz masło i wyrabiamy ciasto przez ok 8 minuty. Gdy będzie gładkie i elastyczne, należy włożyć je do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 – 1,5 h, do podwojenia objętości.
Po tym czasie ciasto krótko wyrobić, a następnie podzielić na 15 równych części. Każdy kawałek jeszcze raz wyrobić, rozpłaszczyć, a na środku położyć łyżeczkę nadzienia(przepis niżej). Zalepić dokładnie krawędzie jak przy pierogach, skleić rogi i uformować na kształt bułeczki. Odłożyć do wyrośnięcia na 1 h, do podwojenia objętości.
Piekarnik nastawić na 200° C . Wyrośnięte bułeczki wstawiamy do piekarnika. Pieczemy ok 12- 15 minut, aż skórka będzie mocno zarumieniona.
Nadzienie można przygotować na dwa sposoby
1. Tradycyjne:
- 1 szklanka jagód
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Jagody, cukier i mąkę umieścić w miseczce. Wymieszać i odstawić na później
2. W formie kisielu
- 1 szklanka jagód
- 1 łyżka cukru
- 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 1/4 szklanki wody
Jagody, wodę i cukier umieścić w garnuszku. Doprowadzić do wrzenia, gotować 2-3 minuty i zestawić z ognia. Odlać trochę soku do kubeczka, dodać do niego mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszać, tak aby nie było grudek. Sok z mąką przelać do garnuszka i szybko wymieszać. Postawić na palnik i zagotować. Odstawić do wystudzenia.
Smacznego!!! 🙂
Comment
Moje ulubione!.