Czy jest coś pyszniejszego niż świeży, domowy chleb z masłem? Temat pieczywa jest mi szczególnie bliski, a zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.
Domowy chleb to tylko woda i mąka w odpowiedniej proporcji, które za sprawą fermentacji stają się naturalnym spulchniaczem i odpowiadają za głęboki smak. Aby efekt był jeszcze lepszy można skorzystać z dodatków m.in. soli, ziaren czy miodu. Ostatnimi czasy, mój ulubiony chleb to składa się jedynie z mąki, wody, soli i oczywiście zakwasu. Podobno na ciepło każdy, nawet wątpliwej jakości chleb jest smaczny, ale prawdziwy chleb na zakwasie jest najlepszy dopiero po kilku dniach, kiedy jego smak „dojrzeje”.
Chleb na zakwasie wbrew pozorom nie jest trudny do wykonania, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą Wam przygotować pyszne, domowe pieczywo.
Zakwas
Pierwsze i najważniejsze- zakwas.
Są dwie proste metody, żeby go zdobyć. Życzliwi znajomi, którzy z chęcią się nim podzielą lub druga opcja- praca własna. To tylko trzy składniki- mąka, woda i czas w odpowiednich proporcjach.
Żeby przygotować własny zakwas na chleb wystarczy 5 dni, woda i mąka (najlepiej pełnoziarnista żytnia). Im starszy zakwas tym mocniejszy i lepszy. Tutaj znajdziecie mój przepis i w prosty sposób będziecie mogli przygotować swój pierwszy w 100% własnej roboty chleb.
Jeżeli macie już zakwas, przed wykonaniem pierwszego bochenka, trzeba go aktywować. W tym celu należy 'dokarmić’ zakwas porcją wody i mąki w proporcji 1:1, 4-8 godzin przed rozpoczęciem pracy.
Sprzęt
Aby przygotować chleb nie potrzebujecie specjalnego sprzętu. Istnieje wiele metod wyrabiania- ręcznie, za pomocą miksera planetarnego lub robota kuchennego, a nawet łyżką.
Najważniejsze jest, aby chleba nie wyrabiać tak długo jak w przypadku ciasta drożdżowego. Wystarczy wymieszać do połączenia składników lub na najniższych obrotach miksera przed maksymalnie 2 minuty (za pomocą końcówki haka- na zdjęciu).
Rośnięcie i składanie
Pierwsze rośnięcie powinno trwać 2,5 do 3 godzin. W tym czasie należy dwukrotnie złożyć ciasto z czterech stron po 50 i po 90 minutach. W tym celu należy naciągnąć ciasto z jednej strony i przełożyć je do przeciwnego boku. Identycznie naciągnąć ciasto z każdej z czterech stron. Warto również zwilżyć dłonie wodą, dzięki czemu ciasto nie będzie kleić się do rąk.
W czasie składania i odpoczywania rozwija się siatka glutenowa, chleb będzie miał prawidłową konsystencję, smak i wygląd.
Przepis i forma
Po pierwszym rośnięciu należy uformować gotowy bochenek i pozostawić go na drugie, ostateczne rośnięcie.
Jeżeli to Wasz pierwszy chleb lub jeszcze nie macie zbyt dużej wprawy najłatwiej będzie upiec chleb w tradycyjnej keksówce lub naczyniu żaroodpornym. Dzięki temu ciasto będzie mogło wyrastać od razu w docelowej formie.
Ciasto na chleb może wyrastać również w specjalnym koszyku do chleba lub sitku. Po wyrośnięciu należy ostrożnie przełożyć go na blaszkę, tak aby nie opadł i naciąć.
Ważnym jest również, aby chleb nie przerósł. Jeżeli przed pieczeniem urośnie za mocno, opadnie i będzie zakalcem (chleb powinien maksymalnie podwoić swoją objętość).
Dodatkowa rada
Zakwas, a co za tym idzie również sam chleb na zakwasie jest kapryśny. Podany wyżej czas jest orientacyjny, jednak rośnięcie może zająć więcej czasu. Należy uzbroić się w cierpliwość i dać mu tyle czasu, ile potrzebuje,
Jeżeli jednak coś poszło nie tak, Wasz zakwas jest jeszcze za słaby i wolno rośnie razem z wodą możecie dodać również małą ilość drożdży (ok 1/4 łyżeczki). To sprawi, że chleb będzie stabilniejszy i szybciej urośnie.
Leave A Reply