Zdecydowanie bardziej ekonomiczna wersja francuskich ciasteczek. Zamiast migdałów zostały użyte orzechy ziemne, niesolone (są kilka razy tańsze!). Ciasteczka, które kocha każdy. Są bardzo kapryśne i wymagają cierpliwości, jednak dla chcącego nic trudnego. W końcu trening czyni mistrza! Makaroniki są wspaniałe nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim smakowo. Zapraszam do wypróbowania 🙂
Te makaroniki wymagają termometru cukierniczego- dzięki temu są bardziej niezawodne, jeśli jednak go nie posiadacie, to można skorzystać z tego przepisu i zastąpić migdały orzeszkami ziemnymi.
Składniki na 25 ciastek (po przełożeniu):
- 80 g białek (ok 2 duże jajka)
- 100 g orzeszków ziemnych, zmielonych na mączkę (niesolonych)
- 100 g cukru pudru
- 120 g cukru, zwykłego
- 30 ml wody
Przygotować dwa arkusze papieru do pieczenia i narysować na każdym z niech po 26 okręgów o średnicy ok 3 cm.
Orzeszki ziemne i cukier puder umieścić w blenderze i dokładnie zmielić, na konsystencję jednolitej mączki. Przełożyć do miski, dodać 1 białko i dokładnie wymieszać.
100 g cukru umieścić w garnuszku, dodać wodę, wymieszać i zagotować- powinniśmy uzyskać przezroczystą, bulgoczącą masę. W garnuszku umieścić termometr i gotować, aż karmel osiągnie 118 ºC.
W tym czasie w metalowej/ szklanej, suchej misce zaczynamy ubijamy same białka na najwyższych obrotach. Gdy białka będą już sztywne (uważamy, żeby ich nie przebić!) dodajemy cukier (20 g), dokładnie ubijamy, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru.
Zmniejszamy obroty i cienkim strumieniem wlewamy karmel na środek masy, tak aby nie poleciał na ścianki, ale został w białkach. Zwiększamy obroty i miksujemy ok 6 minut, aż beza wystygnie do pokojowej temperatury.
Najtrudniejszy moment. 1/3 ubitych białek przekładamy do miski z orzeszkami i delikatnie mieszamy, ąż uzyskamy jednolitą masę. Dodajemy resztę białek i mieszamy okrężnymi ruchami, najlepiej za pomocą silikonowej lub drewnianej łyżki. Mieszamy tak długo, aż masa będzie gładka i będzie spływała z łyżki grubą, gęstą strużką*
Masę przekładamy do rękawa cukierniczego z szeroką, okrągłą końcówką. Ciasto wyciskamy na przygotowane okręgi.
Zostawiamy do podsuszenia na 30 – 60 minut. Jeśli dotkniecie makaronika, nie powinien się kleić- wtedy ciastka są gotowe.
Pieczemy w 160 ºC przez 12- 15 minut (każdą blachę osobno).
Studzimy na papierze.
Do przełożenia:
- 1/2 puszki masy krówkowej
Makaroniki ułożyć parami, przełożyć kajmakiem i złożyć.
Przechowywać w lodówce.
Smacznego! 🙂
*Nie mieszajcie zbyt długo! Możecie zrobić prosty test- jeśli uważacie, że masa jest już gotowa, za pomocą łyżki zróbcie na talerzyku kleks z ciasta (wielkości przewidywanego makaronika). Jeśli w ciągu 10 s jego powierzchnia się wyrówna, czyli będzie gładka ciasto jest gotowe. Jeśli nie należy jeszcze chwilę pomieszać.
Leave A Reply